Admitere

Un dosar-ghid de iniţiere este oferit tuturor părinţilor, copiii cărora doresc să susţină admiterea la Liceul DaVinci. Acest dosar include toate seturile de documente şi informaţii cu privire la politicile şi practicile liceului. Liceul DaVinci îşi rezervă dreptul de a revizui procedura de admitere în caz de necesitate.

Liceul DaVinci se dedică educării elevilor cu accent pe gândire critică, mentalitate internaţională şi dezvoltarea generală a copilului.
Programul academic combină standardele educaţionale din Moldova cu cele internaţionale.
Elevii studiază într-un mediu care provoacă curiozitatea, în cadrul activităţilor de grup şi practice. Instruirea se face predominant în limba engleză, cu o susţinere susbstanţială pentru studierea limbii materne, română sau rusă, pentru a-i ajuta pe copii să-şi dezvolte abilităţile de gândire. Procesul de învăţare este individualizat şi diferenţiat, în baza necesităţilor fiecărui copil. Programul şcolar integrează dezvoltarea disciplinei, autoorganizării şi a valorilor morale, în paralel cu un program academic elevat.